Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha rozwijała się jak najlepiej i osiągała sukcesy w dorosłym życiu. Kluczowe znaczenie w rozwoju ma integracja sensoryczna odpowiadająca za prawidłowe odbieranie i przetwarzanie bodźców z otoczenia poprzez dotyk, wzrok, węch, smak oraz słuch. By zapewnić szkrabowi bogactwo doznań i jednocześnie pokazać mu, w jaki sposób narządy zmysły mogą ze sobą współdziałać, z pomocą przyjdzie tablica sensoryczna. Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest i od kiedy można stosować tego typu akcesoria, zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu. Postaramy się w nim omówić najważniejsze kwestie związane z korzystaniem z tego typu pomocy edukacyjnych.
Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest tak ważna?
Liczne badania dowodzą, że istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka ma właściwe funkcjonowanie układów odbierających i przetwarzających informacje związane z ciałem. Proces, dzięki któremu mózg otrzymuje informacje dostarczane przez wszystkie zmysły, określa się mianem integracji sensorycznej. U podstaw odpowiedniego rozwoju każdego malucha leżą trzy podstawowe układy:
- przedsionkowy,
- dotykowy,
- proprioceptywny.
Powyższe struktury są odpowiedzialne m.in. za orientację w położeniu ciała do powierzchni ziemi, utrzymywanie prawidłowego napięcia mięśniowego, poruszanie poszczególnymi częściami ciała, a także wytwarzanie odruchów prostowania i równowagi. Mają też wpływ na rozwój mowy, planowanie motoryczne, stabilność emocjonalną oraz prawidłową koncentrację uwagi.
Co dają i do czego służą tablice sensoryczne?
Na rynku można znaleźć wiele zabawek edukacyjnych przeznaczonych dla 3-, 4-, 5- oraz 6-latków. Do praktycznych narzędzi przeznaczonych do stymulacji zmysłów należy tablica sensoryczna. Co to dokładnie jest? To nic innego jak bezpieczna i wielozadaniowa zabawka, która zapewnia niewyobrażalne bogactwo doznań dla zmysłu dotyku, wzroku i słuchu. Tego rodzaju pomoce wspierające rozwój maluchów składają się z różnych przedmiotów i materiałów takich jak np. ziarna kawy, gruboziarnista sól, szklane kamyki, naturalny sznurek jutowy, metalowe nakrętki.
Tablice sensoryczne – od jakiego wieku dziecko może z nich korzystać?
Zabawki w postaci drewnianych paneli wypełnionych naturalnymi wypełnieniami doskonale sprawdzają się przede wszystkim do masażu dłoni oraz stóp, ale nie tylko. Można je wykorzystać również do kreatywnej zabawy lub budowania ścieżek wspierających rozwój dziecka. Od kiedy tablica sensoryczna może motywować szkraba do rozwijania funkcji zmysłowych i motorycznych? Takie narzędzie jest rekomendowane już dla dzieci od trzeciego roku życia. Najwięcej fanów spotkamy w grupie 3-, 4-, 5- oraz 6-latków. O tym, jaki wiek jest odpowiedni do zabawy przy użyciu drewnianych paneli z różnymi wypełnieniami, najczęściej decydują rodzice.
W jaki sposób bawić się z dzieckiem tablicą sensoryczną?
Możliwości zabawy przy wykorzystaniu tego rodzaju narzędzi wspierających rozwój dziecka jest bardzo wiele. Drewniane panele doskonale nadają się do stymulacji dłoni, masażu ciała, ćwiczenia chwytu szczypcowego, rozwijania czucia głębokiego. Przy ich wsparciu dzieci dzieci mają wstęp do nauki pisania, liczenia. Można je wykorzystać w domowym zaciszu, jak i w przedszkolach i gabinetach terapeutycznych np. do budowania ścieżek wspomagających prawidłowy prawidłowy wzrost oraz poznawanie świata.
Tablice sensoryczne – sposób na wspieranie rozwoju, kreatywności i samodzielności dziecka
Zmysły dotyku, wzroku i słuchu w chwili narodzin są rozwinięte, ale nie są jeszcze w pełni ukształtowane. By wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka, bardzo ważne jest zapewnienie szkrabowi odpowiedniej stymulacji, aby jego zmysły nauczyły się ze sobą sprawnie współdziałać. Tablice sensoryczne to narzędzia, które doskonale nadają się do wspierania tego procesu. Zabawki te są idealne zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek, pozwalając maluchom na eksplorowanie świata w naturalny i bezpieczny dla nich sposób.