Monika Bednarek @KreatiMo – pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny oraz terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Miłośniczka prostych rozwiązań i odpowiedzialnego rodzicielstwa, zafascynowana nauką przyjazną mózgowi, czyli neurodydaktyką.
Buty, skarpetki to nieodłączny i totalnie zbędny element garderoby każdego dziecka nawet takiego, które jeszcze nie potrafi postawić samodzielnych kroków. Zapominamy o tym, że w stopach i dłoniach jest najwięcej zakończeń nerwowych i receptorów czuciowych, tym bardziej w takiej stopie, która jeszcze tych doświadczeń nie miała okazji zebrać. Jaki z tego wniosek? Zanim dziecko zacznie chodzić na codzień w butach, zorganizujmy jak najwięcej okazji do tego, by jego skóra, ciało dotykało różnorodnych struktur. Każde nowe wrażenie sensoryczne to budowanie się nowych połączeń nerwowych, tworzenie się nowych map pojęciowych w mózgu dziecka oraz budowanie kategorii: miękkie, zimne, delikatne, szorstkie, chropowate itd.
Produktem, który zapewnia taką różnorodną stymulację są panele sensoryczne firmy The Beejoy. Różnorodność faktur i duża powierzchnia heksagonów XXL sprawia, że stopy, dłonie a nawet kolana i uda podczas czworakowania albo pełzania mają okazję odczuwać czegoś nowego, tworząc tym samym bibliotekę wrażeń sensorycznych. Uniwersalny kształt paneli, które przypominają plaster miodu sprawia, że w łatwy sposób możemy zbudować ścieżkę sensoryczną, gdzie każdy kolejny krok to nowe doznania czuciowe. Deptanie po fakturach jest zalecane dla delikatnych stóp u dzieci ale także dla osób dorosłych w ramach relaksacji. Panele sensoryczne nadają się także do stymulacji czuciowej osób z niepełnosprawnościami, głównie w przypadku niepełnoprawności ruchowych, które ograniczają dziecko w naturalnej eksploracji otoczenia.
W ofercie dostępne są także małe memorki do stymulacji rąk, co ułatwia zabawę w grupie dzieci. Zarówno panele sensoryczne jak i małe memorki do stymulacji rąk rekomenduję do stosowania na zajęciach sensorycznych, w przedszkolach i złobkach a także w ośrodkach specjalnych, jako element stymulkacji polisenorycznej. Aby panele sensorycvzne spełniały swoją rolę, należy spełnić jeden istotny warunek – należy kroczyć po nich bosymi stopami!
Uwolnij stopę – podepcz to!! 🙂
Monika Bednarek
POBIERZ KATALOG ĆWICZEŃ I ZABAW, KTÓRE STWORZYŁA MONIKA @KREATIMO Z MYŚLĄ O HEKSAGONACH SENSORYCZNYCH I BAW SIĘ RAZEM Z DZIEĆMI ŚPIEWAJĄC SENSORYCZNĄ PIOSENKĘ!!