The Beejoy

Blog

ścieżka sensoryczna the beejoy

Ścieżka sensoryczna i jej wszechstronne wykorzystanie

Ścieżka sensoryczna – rozwój i zabawa w jednym!

Ścieżka sensoryczna jest nie tylko świetnym pomysłem na wspaniałą zabawę z dzieckiem. To fakt, ale przede wszystkim wspiera rozwój dostarczając różnorodnych  bodźców, a to nie jedyne korzyści jakie oferuje maluchom.

Kształtuje właściwą reakcje na dotyk, ćwiczy równowagę, sprawność motoryczną, koordynację ruchową, planowanie ruchu, pobudza percepcję wzrokowo-ruchową, wpływa korzystnie na poprawę zdolności poznawczych.

Integracja zmysłów jest niezbędna w codziennym życiu. Jak ścieżka sensoryczna może pomóc w integracji?

Ścieżki sensoryczne wykorzystywane są jako element terapii integracji sensorycznej u dzieci z różnymi dysfunkcjami oraz zaburzeniami. Są również odpowiednie dla dzieci nie mających żadnych trudności rozwojowych – stymulują i rozwijają, a dzięki doznaniom sensorycznym wpływają na wytwarzanie się nowych połączeń w mózgu oraz integrację zmysłów.

Jak wiadomo integracja zmysłów jest nam niezbędna w codziennym życiu. Jest to również świetna forma masażu, dzięki temu, że stymuluje receptory dotykowe na stopach, czy dłoniach, a to w dzisiejszych czasach, kiedy dzieci spędzają dużo czasu przed ekranami, zamiast aktywnie eksplodując otoczenie jest bardzo potrzebne. Nie każde dziecko ma możliwość obcowania z naturą, chodzenia boso po różnych fakturach, po trawie, piasku, czy nawet dotykania różnorakich faktur. 

Na szczęście, coraz częściej można spotkać ścieżki sensoryczne na placach zabaw, w parkach rozrywki, w postaci torów przeszkód wykonanych z twardych, chropowatych, gładkich, miękkich, czy delikatnych faktur.

Ścieżki sensoryczne – kiedyś i dziś.

Pierwotnie ścieżki sensoryczne stosowane były głównie jako specjalistyczne narzędzie pracy w gabinetach integracji sensorycznej. Aktualnie ścieżki możemy znaleźć w prywatnych i państwowych przedszkolach, gabinetach integracji sensorycznej, gabinetach logopedycznych, bawialniach, ale również można zaoferować maluchowi we własnym domu, co od najmłodszych lat będzie korzystnie wpływać na jego rozwój.

Coraz częściej stawia się na naturalne rozwiązania i wykorzystuje szyszki, kamienie, korę drzew, żołędzie, patyki, groch, fasolę i wiele wiele innych. Jednak bardzo korzystne dla dziecka byłoby częstsze dostarczanie takich bodźców, korzystanie z takich ścieżek sensorycznych również w domach. 

I to właśnie oferuje The Beejoy, nieśmiało, ale z wielkim uśmiechem, pukając do Waszych drzwi. Zaproście go do siebie i stwórzcie w swoim domu prawdziwą, wartościową zabawę pełną sensorycznych doznań.