The Beejoy

Blog

terapia reki

Zmysł dotyku a rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny dziecka

Ścieżka sensoryczna The Beejoy jest to układ paneli sensorycznych w kształcie pięknych heksagonów, które różnią się od siebie wypełnieniem. Panele ułożone obok siebie dostarczają dziecku mnogość doznań zmysłowych. Dziecko, dotykając dłońmi i stópkami wypełnień w panelach sensorycznych, rozwija zmysł dotyku, najważniejszy zmysł w pierwszych latach życia dziecka. Badania dowodzą, że rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny w dużej mierze uzależniony jest od doznań dotykowych, otrzymanych we wczesnym dzieciństwie.

Dotyk jest jednym z najwcześniej rozwiniętych zmysłów. Skóra powstaje z trzeciego listka zarodkowego ektodermy, z tego samego, z którego zbudowany jest ośrodkowy układ nerwowy. Pierwsze objawy rozwoju skóry można zaobserwować już pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia dziecka w brzuchu mamy, kiedy to pojawia się u niego wrażliwość na dotyk – w okolicy nosa, ust, a następnie policzków i czoła.

Niemowlę potrzebuje bodźców dotykowych, aby prawidłowo rozwijać się fizycznie, emocjonalnie, intelektualnie i społecznie. Dotyk otwiera przed dzieckiem drzwi do nowego świata, w którym może z zapałem, radością i skupieniem eksplorować wszystko, niczym astronauta na nowo odrytej planecie. Dlatego małe dzieci tak chętnie wkładają różne przedmioty do buzi. Ważne jest, aby umożliwić dziecku, już na etapie niemowlaka, dotykanie przedmiotów o różnych kształtach, powierzchni, temperaturze, konsystencji. Zatem, pobudzanie receptorów w skórze dłoni i stóp prowadzi do utrzymania kontaktu z otoczeniem i harmonijnego współdziałania ze światem i swoim organizmem.