Blog

panele sensoryczne The Beejoy stymulacja stóp i dłoni

„Hopsasa!” czyli rozwój motoryki dużej u dziecka

Przez określenie „motoryka duża” rozumiemy takie ruchy dziecka, w których bierze udział całe ciało, albo znaczna jego część. To właśnie taka aktywność najbardziej rozwija układ nerwowy Twojego szkraba, czyli np. chodzenie, bieganie, skakanie, jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę, wszystkie zabawy trzepakowe itd, itd.

Ścieżka sensoryczna to także nauka chodzenia boso, która oprócz dawania zróżnicowanych doznań, niesie za sobą wiele zalet dla zdrowia i rozwoju motoryki dużej dziecka. Podczas, gdy dziecko chodzi boso po panelach sensorycznych i otrzymuje mnogość doznań czuciowych, w jego środku ciężkości, zlokalizowanym na wysokości odcinka krzyżowego kręgosłupa, kształtuje się pamięć schematu ciała, czyli globalne uświadomienie swojej pozycji w świecie międzyzmysłowym. Oznacza to zarówno zdolność czucia ciała, odczuwania poszczególnych jego części oraz czucie bycia w przestrzeni i wykonywanych ruchów. Wpływa to również na napięcie mięśniowe, koordynację ruchową i równowagę.

Ścieżka sensoryczna wspiera więc zarówno dzieci zdrowe, a zwłaszcza te, które motorycznie „kuleją”. Ciekawy kształt i wypełnienia heksagonów zachęcają niemowlęta do leżenia na brzuszku, obrotów, pełzania, raczkowania, stawiania pierwszych kroków i wszelkich innych akrobacji, dzięki którym młody odkrywca poznaje możliwości swego ciała, przekracza kolejne bariery i eksploruje świat!